بلاگ

علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب

علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب

یکی از مشکلاتی که می‌تواند در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی رخ دهد، هدررفتن آب است. در واقع، این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که جریان آب فاضلاب از دستگاه قطع نمی‌شود. در حالت عادی، زمانی که دستگاه روشن است و در حال تصفیه آب و پر کردن مخزن است، احتمال ورود آب به فاضلاب وجود دارد؛ اما پس از پر شدن مخزن، دستگاه باید خاموش شده و جریان آب فاضلاب نیز باید قطع شود. دراین‌صورت، ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب چیست و راه‌های رفع آن کدام است؟ در این نوشته، قصد داریم تا به بررسی این مورد پرداخته و تمامی دلایل موجود را برای‌تان ذکر کنیم. اگر دستگاه تصفیه شما هم این مشکل را دارد، تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

اگر به دنبال فروشگاهی معتبر جهت خرید دستگاه تصفیه آب هستید و یا می خواهید دستگاه خود را سرویس کنید، یکی از معتبرترین و بهترین فروشگاه ها سیوان تاسیسات می باشد. سیوان تاسیسات با به کارگیری افراد با تجربه و حرفه ای همه روزه آماده ارائه مشاوره برای خرید و رزرو وقت جهت سرویس دستگاه های تصفیه آب فعالیت می کند.

علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب بیان شد، در حالت عادی، زمانی که دستگاه تصفیه روشن است و در حال تصفیه آب و پر کردن مخزن باشد، احتمال خروجی فاضلاب وجود دارد. این آب فاضلاب شامل آبی است که پس از عبور از فیلتر‌های دستگاه، به دلیل وجود املاح و سایر آلاینده‌ها قابل شرب نیست؛ اما پس از پر شدن مخزن، دستگاه باید خاموش شده و جریان آب فاضلاب نیز باید قطع شود. دلایل هدررفت آب در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خراب‌شدن شیر برقی

شیر برقی یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است. این شیر وظیفه کنترل جریان آب ورودی به دستگاه را دارد و زمانی که به این قطعه آسیب وارد شود، ممکن است جریان آب ورودی به دستگاه به‌طور کامل قطع نشود. دلایل مختلفی می‌تواند باعث خرابی شیر برقی شود. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 1. استفاده طولانی‌مدت از دستگاه: شیر برقی یک قطعه مکانیکی است و در اثر استفاده طولانی‌مدت ممکن است آسیب‌دیده و کارایی اولیه خود را نداشته باشد.
 2. خرابی سیم‌پیچ شیر برقی: یکی دیگر از علت‌ جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب، خرابی سیم‌پیچ برقی است. سیم‌پیچ شیر برقی وظیفه باز و بسته کردن شیر را داشته و در صورتی که سیم‌پیچ خراب شود، شیر برقی نمی‌تواند به‌درستی کار کند.
 3. خرابی دیافراگم شیر برقی: جالب است بدانید، دیافراگم شیر برقی وظیفه کنترل جریان آب را داشته و در صورتی که این قطعه آسیب ببیند، از کار خواهد افتاد.

برای جلوگیری از خرابی شیر برقی، لازم است به طور منظم دستگاه را سرویس و نگهداری کنید. این کار شامل موارد زیر است:

 • چک‌کردن شیر برقی برای اطمینان از عملکرد صحیح آن
 • شستشوی فیلتر‌ها به‌طور منظم برای جلوگیری از گرفتگی آن‌ها
 • استفاده از آب باکیفیت بالا برای جلوگیری از رسوب املاح در دستگاه

در نهایت با تعمیر یا تعویض این وسیله، جریان آب به فاضلاب قطع خواهد شد.

گرفتگی مسیر فاضلاب

گرفتگی مسیر فاضلاب

گرفتگی مسیر فاضلاب

علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب می‌تواند در اثر گرفتگی مسیر فاضلاب دستگاه تصفیه آب نیز باشد؛ زیرا مسیر فاضلاب دستگاه تصفیه آب شامل لوله‌ها و شیلنگ‌هایی است که آب تصفیه نشده را از دستگاه به فاضلاب منتقل می‌کند؛ پس در صورتی که این مسیر مسدود شود، آب نمی‌تواند به‌طور کامل از دستگاه خارج شود و در نهایت وارد فاضلاب می‌شود. در حالت کلی، دلایل گرفته‌شدن مسیر فاضلاب می‌تواند در اثر موارد زیر باشد:

وجود ذرات معلق در آب

آب شهری ممکن است حاوی ذرات معلق مانند شن، ماسه، گل‌ولای باشد که این ذرات می‌توانند در مسیر فاضلاب دستگاه تصفیه آب جمع شده و باعث گرفتگی آن شوند.

رسوب املاح

املاح موجود در آب می‌توانند در مسیر فاضلاب دستگاه تصفیه آب رسوب کنند و باعث گرفتگی آن شوند. این مورد یکی دیگر از علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب است.

وجود مواد خارجی

در صورتی که مواد خارجی مانند مو، پارچه یا زباله وارد جریان خروجی فاضلاب شوند، می‌توانند در مسیر فاضلاب آن تجمع کرده و باعث گرفتگی لوله شوند.

در صورتی که برای دستگاه تصفیه شما این مشکل پیش آمد، می‌توانید از طریق راه‌های زیر آن را رفع کنید:

 • استفاده از فنر لوله‌بازکن
 • استفاده از مواد شیمیایی لوله‌بازکن
 • تمیزکردن مسیر فاضلاب با دست
 • شست‌وشوی فیلتر‌ها به صورت منظم
 • استفاده از آب باکیفیت بالا و املاح کم
 • و…

با رعایت این نکات و انجام روش‌های پیشگیرانه، می‌توانید از جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب، جلوگیری کنید.

خرابی محدود‌کننده جریان فاضلاب

علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب، می‌تواند به خرابی محدود‌کننده جریان آب نیز مربوط باشد. محدود‌کننده جریان فاضلاب یکی از قطعات دستگاه تصفیه آب است که وظیفه کنترل میزان جریان آب خروجی از دستگاه را دارد. این قطعه معمولاً در مسیر فاضلاب دستگاه قرار گرفته و با استفاده از یک شیر برقی، جریان آب را در حد مشخصی نگه می‌دارد. در صورتی که محدود‌کننده جریان فاضلاب خراب شود، ممکن است جریان آب خروجی از دستگاه بیش از حد مجاز باشد. در این صورت، آب به طور مداوم از دستگاه خارج شده و وارد فاضلاب می‌شود.

فشار بالای آب ورودی

در صورتی که فشار آب ورودی بسیار بالا باشد، دیافراگم نمی‌تواند به‌طور کامل بسته شود و شیر برقی نیز باز می‌ماند؛ در این صورت، مسیر آب ورودی هیچگاه بسته نخواهد شد و آب به‌طور مداوم به فاضلاب می‌ریزد؛ به همین دلیل یکی دیگر از علل جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب، فشار بالای آب ورودی است.

بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، باید فشار آب ورودی را کاهش داد. این کار را می‌توان با نصب یک شیر کنترل فشار انجام داد. شیر کنترل فشار، فشار آب ورودی را به حد مشخصی محدود می‌کند. علاوه بر این، می‌توان از یک چهارراه الکترونیکی به‌جای چهارراه مکانیکی استفاده کرد. چهارراه الکترونیکی از یک سنسور فشار برای کنترل جریان آب ورودی استفاده می‌کند. این سنسور، فشار آب ورودی را اندازه‌گیری می‌کند و در صورتی که فشار آب بیش از حد بالا باشد، جریان آب ورودی را قطع می‌کند.

دلایل قطع‌نشدن جریان آب از تصفیه به سمت فاضلاب را بهتر بدانید!

دلایل قطع‌نشدن جریان آب از تصفیه به سمت فاضلاب را بهتر بدانید!

دلایل قطع‌نشدن جریان آب از تصفیه به سمت فاضلاب را بهتر بدانید!

در این نوشته، به بررسی علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب پرداخته و اصلی‌ترین این موارد را برای شما توضیح دادیم. در حالت کلی، خراب‌شدن شیر برقی، وجود ذرات معلق در آب، خرابی محدود‌کننده جریان فاضلاب و فشار بالای آب ورودی از عمده دلایل این مشکل بوده و در صورتی که به تعمیر آن‌ها نپردازید، ممکن است مشکلات دیگری برای شما به وجود بیاید. پاسخگوی سوالات و نظرات شما در بخش نظرات خواهیم بود.

دیگر مطالب جهت مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید