بلاگ

آب تصفیه شده چه نوع آبی است

آب تصفیه شده چه نوع آبی است

آب تصفیه شده چه نوع آبی است؟ این سوالی است که ممکن است در زمینه انواع آب ها و در تاثیر دستگاه های تصفیه آب خانگی با آن مواجه شده باشید. در واقع، سوال اصلی این است که این دستگاه ها چه فرآیندی را روی آب انجام می دهند تا آب معمولی به آب تصفیه و قابل آشامیدن تبدیل شود؟ نوشیدن آب غیرمناسب و تصفیه نشده به دلیل انواع املاحی که در آن وجود دارد، می تواند باعث به وجود آمدن بیماری های گوارشی مختلفی شود. برای جلوگیری از چنین موضوعی بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا توضیحاتی در زمینه آب تصفیه شده و نحوه عملکرد دستگاه های تصفیه خانگی در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.

به چه آبی تصفیه شده می گویند؟

تصفیه به فرآیندی گفته می شود که طی آن آب به منظور نوشیدن آماده سازی می شود. از بین آب های مختلفی که در کره زمین وجود دارند، فقط 1 درصد آنها آب شیرین قابل نوشیدن هستند. این آب های شیرین نیز بسته به سطحی یا عمقی بودن، دارای مقادیر مختلفی از املاح هستند که پیش از نوشیدن، باید این املاح حذف شوند. بدین منظور آب در تصفیه خانه های صنعتی و همچنین توسط دستگاه های تصفیه خانگی مورد پاکسازی قرار می گیرد تا املاح موجود در آن به حداقل برسند.

البته در اکثر موارد وجود تصفیه خانه های شهری و بزرگ برای تصفیه کامل آب کافی نیست و آب پس از خروج از این مراکز نیز، نیاز به تصفیه بیشتر خواهد داشت. بنابراین برای نوشیدن آب که وجود املاح در آن به حداقل ترین حالت ممکن برسد شما نیاز خواهید داشت از دستگاه های تصفیه خانگی استفاده کنید تا خیالتان را بابت زلال بودن آبی که می نوشید راحت کند.

فیلتر کردن عوامل بیماری زا

فیلتر کردن عوامل بیماری زا

مراحل کلی تصفیه آب در تصفیه خانه ها

آب غیرآشامیدنی پیش از آنکه وارد دستگاه تصفیه آب خانگی شود، مراحل تصفیه کلی را در تصفیه خانه های شهری طی کرده است. مراحل تصفیه آب در تصفیه خانه ها به شرح زیر است :

زباله گیری

در روند تصفیه کردن آب به ویژه در مراکز صنعتی تصفیه آب آشامیدنی، ابتدا زباله ها یا ناخالصی های مشهودی که با چشم غیر مسلح نیز در آب مشاهده می شوند، از آن جدا می شود. برای مثال شاخ و برگ درختان یا زباله های خشک که توسط انسان ها وارد آب می شوند نمونه ای از ناخالصی هاست که در این مرحله توسط دستگاه های ویژه از آب جدا می شوند.

بهبود بو و مزه آب به کمک هوادهی

در داخل آب های شیرین گاز های مختلفی وجود دارند که باعث می شوند رنگ و بوی آب تغییر کند. برای حذف چنین گازهایی از تکنیک هوادهی استفاده می کنند. طی این فرآیند، ورود هوا با فشار های مختلف به داخل آب موجب از بین رفتن گاز ها می شود و رنگ و بوی آب تا حد زیادی بهبود پیدا می کند.

حذف املاح سخت آب

این مرحله، تخصصی ترین مرحله در روند تصفیه آب است و برای اینکه آب به درستی از املاح پاک شود نیاز است که سختی گیری در آن به روش های نوین و وابسته به تکنولوژی های جدید اتفاق بیفتد. در این مرحله، املاح مختلف آب مثل کلسیم، منیزیم، روی و… که نباید در آب آشامیدنی وحود داشته باشند، از آن حذف می شوند.

فیلتر کردن عوامل بیماری زا

این مرحله خود شامل دو مرحله جداگانه است. برای از بین بردن انواع میکروب های بیماری زا که در آب وجود دارند، ابتدا به کمک روش هایی برخی از این میکروب ها را از آب جدا می کنند. استفاده از فیلتر هایی که اجازه عبور به این میکروب ها را نمی دهند یکی از روش هایی است که می توان در این مرحله از آن بهره گرفت.

اما برخی از میکروب ها مثل ویروس های بیماری زا بسیار ریز هستند و امکان جداسازی آنها به کمک روش فیلتراسیون وجود ندارد. به همین دلیل با استفاده از روش های فیزیکی یا شیمیایی این عوامل را مورد حمله قرار می دهند تا از بین بروند.

وظیفه فیلتر های دستگاه تصفیه خانگی

وظیفه فیلتر های دستگاه تصفیه خانگی

وظیفه فیلتر های دستگاه تصفیه خانگی

همانطور که پیش تر هم گفته شد، آب های لوله کشی معمولا از تصفیه کامل برخوردار نمی باشند و بهتر است پیش از نوشیدن این آب، آن را مورد تصفیه خانگی قرار دهید. بدین منظور دستگاه های مختلف تصفیه آب خانگی طراحی شده اند که قصد داریم در این قسمت از مقاله، نحوه فیتراسیون مرحله به مرحله را در این دستگاه ها توضیح دهیم :

فیلتر اول، فیلتر پلی پروپیلن (PP)

فیلتر مرحله اول از جنس پلی پروپیلن می باشد و وظیفه زباله گیری را با دقت بالایی انجام می دهد. البته در آب های لوله کشی زباله های خیلی بزرگی مثل شاخ و برگ درختان یا بطری ها وجود ندارد اما زباله های ریزتری مثل شن و ماسه یا گل و لای به مقدار کمی در آب لوله کشی وجود دارد که فیلترپلی پروپیلن آنها را از آب جدا می سازد.

در واقع، دستگاه با استفاده از این فیلتر ذرات بزرگ تر از 5 میکرون را فیلتر کرده و از آب خارج می کند. فیلتر پروپیلن به دلیل وظیفه ای که دارد معمولا بعد از چند ماه کارایی خود را از دست می دهد و باید آن را تعویض کرد. به طور کلی بهتر است فیلتر های سه گانه یعنی فیلتر اول، دوم و سوم را بین 3 تا 6 ماه مورد استفاده قرار دهید و سپس آنها را تعویض کنید و فیلتر نو خریداری نمایید.

فیلتر دوم، فیلتر کربن پودری (UDF)

فیلتر بعدی از جنس کربن پودری می باشد و وظیفه اصلی آن حذف کلر از آب است. کلر ماده ای است که برای بدن و به ویژه برای پوست مضر است و نباید در آب آشامیدنی وجود داشته باشد. در تصفیه خانه های شهری به دلیل اینکه باید حجم زیادی از آب را از باکتری ها پاک کنند، از کلر به عنوان یک روش شیمیایی حذف عوامل بیماری زا استفاده می کنند و کلر بدین صورت وارد آب های لوله کشی شهری می شود.

بنابراین باید فیلتری وجود داشته باشد که این کلر را از آب بگیرد و مانع رسیدن آن به بدن شود. فایده دیگر حذف کلر از آب این است که این کار از آسیب به فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی جلوگیری می کند چرا که این فیلتر نسبت به کلر حساس می باشد. بنابراین در صورتی که فیلتر دوم به موقع تعویض نشود، کلر در آب باقی می ماند و به فیلتر ممبران هم آسیب می رساند.

فیلتر سوم، فیلتر کربن بلاک (CTO)

این فیلتر به کمک فیلتر قبلی، ذرات ریز را از آب جدا می کند تا به اصطلاح فرآیند پیش تصفیه آب انجام شود و آب برای تصفیه نهایی به فیلتر ممبران منتقل شود. در صورتی که سه فیلتر اول به موقع تعویض نشوند و یا وظیفه خود را به خوبی انجام ندهند، ذرات ریز در آب باقی می مانند و به فیلتر ممبران آسیب وارد می کنند.

فیلتر چهارم، فیلتر ممبران (MEMBRANE)

فیلتر ممبران عمل اصلی تصفیه آب یعنی حذف آلاینده ها و مواد سخت موجود در آب را انجام می دهد. این فیلتر ساختاری لایه به لایه دارد و می تواند تا 98 درصد از املاح آب را با بهره گیری از تکنولوژی اسمز معکوس فیلتر کند.

فیلتر پنجم، فیلتر پست کربن

این فیلتر وظیفه از بین بردن بوی ناخوشایند آب را دارد. دلیل بوی بد این است که آب به صورت قطره قطره تصفیه می شود و مدتی هم به صورت راکد در مخزن دستگاه باقی می ماند و بو می گیرد. بنابراین پیش از خروج از مخزن نیاز است که به کمک یک فیلتر بوی ناخوشایند آن را رفع کرد.

فیلتر ششم، فیلتر مینرال

همانطور که گفته شد، فیلتر ممبران تقریبا تمام املاح آب را از بین می برد اما وجود بعضی از املاح معدنی در آب ضروری است. فیلتر مینرال، این املاح ضروری را به آب آشامیدنی اضافه می کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات لازم درباره آب تصفیه شده و مراحل مختلف تصفیه کردن آب را در اختیار شما قرار دهیم. اکنون با خواندن این مقاله به لزوم تصفیه کردن آب لوله کشی در خانه پی بردید.

برای خرید مدل های مختلف دستگاه های تصفیه آب خانگی و فیلتر های دستگاه می توانید به فروشگاه سیوان تاسیسات مراجعه کنید. فروشگاه سیوان تاسیسات به عنوان نمایندگی معتبر برند های به نام، انواع تجهیزات و تاسیسات خانگی مثل دستگاه تصفیه آب، کولر گازی، شوفاژ و… را به دو صورت اینترنتی و حضوری عرضه می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید