بلاگ

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر تصفیه آب باعث می شود شما قادر باشید شخصا نسبت به تعویض فیلتر در زمان مقرر اقدام کنید. فیلتر های دستگاه تصفیه آب بسته به نوع دستگاه و نوع فیلتر نیاز یه تعویض شدن دوره ای دارند تا بتوانند عملکرد خود را به درستی انجام دهند. در صورتی که فیلترهای دستگاه تصفیه آب خود را تعویض کنید، دستگاه مثل روز اول کار خواهد کرد اما اگر نسبت به این موضوع سهل انگاری کنید ممکن است دستگاه با آسیب های جدی مواجه شود. در ادامه این مطلب قصد داریم به دلایل لزوم تعویض فیلتر دستگاه تصفیه خانگی و نحوه انجام آن اشاره کنیم. برای کسب اطلاعات در این زمینه در ادامه مقاله همراه ما باشید.

زمان تعویض فیلر تصفیه آب

هرکدام از فیلتر های دستگاه تصفیه خانگی، بسته به وظیفه ای که انجام می دهند، عمر مفید خاص خود را دارند. در این قسمت می خواهیم زمان دوره ای تعویض هرکدام از فیلتر های تصفیه آب را مشخص کنیم :

  • فیلتر پلی پروپیلن مرحله اول : بین 4 تا 6 ماه
  • فیلتر کربن اکتیو مرحله دوم : بین 4 تا 6 ماه
  • فیلتر کربن بلاک فشرده مرحله سوم : بین 4 تا 6 ماه
  • فیلتر ممبران اسمز معکوس مرحله چهارم : بین 18 تا 24 ماه
  • فیلتر پست کربن خطی مرحله پنجم : بین 12 تا 18 ماه
  • فیلتر مینرال معدنی ساز مرحله ششم : بین 12 تا 18 ماه
  • فیلتر آلکالین قلیایی کننده مرحله هفتم : بین 12 تا 18 ماه
  • فیلتر اکسیژن ساز مرحله هشتم : بین 12 تا 18 ماه

به طور کلی پیشنهاد ما این است حداکثر هر شش ماه یکبار فیلترهای سه گانه دستگاه تصفیه آب منزل خود را تعویض کنید و نهایتا هر یکسال و نیم نیز بقیه فیلتر های دستگاه را به صورت دوره ای تعویض کنید تا دستگاه شما در بهترین وضعیت بتواند فعالیت خود را انجام دهد.

مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب

پیش از اینکه به توضیح مراحل تعویض فیلتر دستگاه تصفیه بپردازیم بهتر است بگوییم که این کار نیاز به دانش فنی دارد و توصیه می شود از افرادی که تکنسین این کار هستند، درخواست کنید تا عمل تعویض فیلتر را برای شما انجام دهند. اما به هر حال ممکن است تصمیم داشته باشید شخصا این کار را انجام دهید بنابراین نیاز به آموزش هایی که در ادامه آورده می شود، خواهید داشت :

مرحله اول

ابتدا دستکش به دست کنید تا برای اعمال فشار های لازم در حین تعویض فیلتر، دستتان آسب نبیند. سپس یک ظرف بزرگ مثل تشت در زیر دستگاه تصفیه قرار دهید تا اگر آبی از آن خارج شد روی فرش یا کابینت ها نریزد.

در ادامه، شیر ورودی دستگاه را ببندید تا دیگر آبی وارد دستگاه نشود. سپس شیر خروجی دستگاه را باز کنید و منتظر بمانید تا قطره آخر آب داخل مخزن تخلیه شود. پس از تخلیه کامل مخزن، شیر خروجی و شیر مخزن را نیز ببندید.

مرحله دوم

با استفاده از آچار ای موجود در پکیج دستگاه تصفیه تان، هوزینگ مربوط به فیلتر را باز کنید. برای باز کردن محفظه فیلتر، باید آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. در برخی موارد به دلیل دیر عوض کردن فیلتر، رسوبات روزه های هوزینگ را پر می کنند و این باعث می شود هوزینگ باز نشود. برای باز کردن محفظه در چنین وضعیتی نیاز است که فشار بیشتری وارد کنید البته مراقب باشید تا هوزینگ آسب نبیند. اگر این کار هم جواب نداد، با استفاده از یک چاقو رسوبات بین کلگی و بدنه هوزینگ را بخراشید تا محفظه آن راحت تر باز شود.

مرحله سوم

پس از باز شدن هوزینگ، فیلتر تصفیه آب را از داخل آن بردارید سپس داخل محفظه را از رسوبات تمیز کنید و در نهایت با استفاده از آب خالی، فضای داخل هوزینگ را کاملا شست و شو دهید. لازم به ذکر است استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن فضای داخل محفظه اصلا پیشنهاد نمی شود و این کار می تواند سبب آسیب به دستگاه و کاهش کیفیت آب آشامیدنی آن شود. در نهایت فیلتر جدید را جا بزنید و محفظه را در جهت عقربه های ساعت بپرخانید تا بسته شود.

عوارض دیر عوض کردن فیلتر دستگاه تصفیه

عوارض دیر عوض کردن فیلتر دستگاه تصفیه

عوارض دیر عوض کردن فیلتر دستگاه تصفیه

عوض نکردن فیلتر تصفیه دستگاه های خانگی یا دیر عوض کردن آنها مضرات فراوانی را به همراه دارد. هر شرکت تولید کننده دستگاه های تصفیه آب و فیلتر های آن، زمانی را برای تعویض دوره ای فیلتر ها تعریف می کند این یعنی اینکه فیلتر ها پس از مدتی استفاده، حتما باید تعویض شوند تا دستگاه بتواند به خوبی فعالیت خود را از سر بگیرد. برخی مضرات دیر عوض کردن فیلتر تصفیه آب عبارتند از :

از دست رفتن کارایی فیلتر

هر فیلتری که برای تصفیه آب طراحی می شود دارای عمر مشخصی است. در واقع هر کمپانی تولید فیلتر، پس از تولید، محصول خود را مورد آزمایشات مختلف قرار می دهد تا ببیند متوسط مدت زمان کارایی آن چقدر است. در ادامه بسته به نتیجه آزمایش ها زمانی را به عنوان طول عمر فیلتر معرفی می کند. پس از گذشت این زمان، دیگر فیلتر قادر به انجام وظیفه خود نیست و آبی که قرار بود با عبور از فیلتر، تصفیه شود دیگر عملی روی آن انجام نمی شود و آب ورودی و خروجی هیچ تفاوتی باهم ندارند.

بیماری زایی

وقتی زمان تعویض فیلتر ها فرا می رسد اگر سریعا نسبت به تعویض آنها اقدام نکنید، فیلتر ها فاسد شده و میکروب ها و باکتری های مختلف را وارد آب می کنند که این موضوع می تواند باعث به وجود آمدن بیماری های مختلفی شود.

فراموش نکنید که محیط دستگاه تصفیه آب به دلیل رطوبت بالایی که دارد، بستر مناسبی را برای رشد و تکثیر انواع باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند. در صورتی که این آلودگی ها به قسمت های دیگر دستگاه مثل مخزن آن برسند، شاید تعویض مخزن هم چاره ساز نباشد.

بدمزه شدن آب

وقتی فیلتر دستگاه تصفیه آب کار خود را به درستی انجام ندهد، نه تنها املاح موجود در آب در آن باقی می مانند بلکه یک سری مواد فاسد نیز ممکن است از فیلتر وارد آب شوند. این موضوع باعث می شود طعم آب تغییر کند و آشامیدن آن حس بدی را به شما منتقل کند. در صورتی که این موضوع برای مدت طولانی مورد بی توجهی قرار بگیرد، شاید حتی تعویض تمام فیلترها و مخزن دستگاه نیز نتواند مشکل مزه آب را حل کنید و شما برای رفع این مشکل نیاز به تعویض دستگاه داشته باشید.

خراب شدن دستگاه تصفیه آب بخاطر دیر عوض کردن فیلتر

خراب شدن دستگاه تصفیه آب بخاطر دیر عوض کردن فیلتر

خراب شدن دستگاه

هرکدام از فیلتر های دستگاه مسئولیت و عمر مفید مخصوص به خود را دارند. برای مثال فیلتر دوم که کلر را از آب حذف می کند معمولا بین سه تا شش ماه عمر می کند در حالی که فیلتر چهارم که فیلتر ممبران است و به کلر حساس می باشد در اغلب موارد هر دو سال نیاز به تعویض دارد.

در صورتی که فیلتر دوم در موعد مقرر عوض نشود، نمی تواند کلر را از آب بگیرد و کلر وارد فیلتر چهارم شده و این فیلتر را نیز خراب می کند. چنین اتفاقاتی در دستگاه تصفیه آب، موجب فشار روی قسمت های مختلف مثل پمپ دستگاه می شوند و می توانند به آن آسیب جدی بزنند و سبب شوند دستگاه تماما از کار بیافتد.

سخن پایانی

در مقاله ای که خواندید، تمام اطلاعات لازم درباره شرایط، زمان و چگونگی تعویض فیلتر تصفبیه آب دستگاه های خانگی در اختیار شما قرار گرفت. در صورتی که نیاز به کمک بیشتری داشته باشید تکنسین های این حوزه می توانند مشکل شما را رفع کنند.

این مطلب توسط فروشگاه سیوان تاسیسات خدمت شما ارائه شد. شما می توانید فیلتر های مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی یا حضوری از این فروشگاه خریداری کنید. همچنین فروشگاه سیوان تاسیسات، محصولات مختلفی مثل انواع دستگاه های تصفیه آب، کولر گازی، پکیج و لوازم مربوط به این محصولات را در قالب نمایندگی برند های معتبرمثل ایران رادیاتور، لورچ و بوتان عرضه می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید