بلاگ

علت افت فشار آب خروجی از تصفیه آب و نحوه تنظیم آن و مخزن

علت افت فشار آب خروجی از تصفیه آب و نحوه تنظیم آن و مخزن

آب شرب برای مصارف مردمی و برخی صنایع یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیاز‌های روزانه به شمار می‌آید؛ به گونه‌ای که با رشد روز افزون جمعیت و توسعه صنعت، نیاز به تصفیه و تأمین آب شرب باکیفیت و مناسب اهمیت بیشتری پیدا کرده است. یکی از موضوعاتی که در پروسه تصفیه و تأمین آب شرب مطرح می‌شود، علت افت فشار آب خروجی از تصفیه آب و نحوه تنظیم آن و مخزن است. افت فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و بر کارایی و کیفیت تأمین آب در شبکه توزیع نیز تأثیر بگذارد؛ ازاین‌رو تحقیق و بررسی جامع پیرامون موضوع افت فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه، از حساسیت بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی تمامی عوامل مؤثر بر افت فشار آب و راهکار‌های مقابله با آن می‌پردازیم.

دلایل افت فشار آب در دستگاه تصفیه آب

بررسی علت افت فشار آب خروجی دستگاه تصفیه آب و نحوه تنظیم آن برای دریافت بهترین کیفیت آب شرب، بسیار مهم است؛ ازاین‌رو در این بخش به معرفی برخی از مهم‌ترین دلایل کاهش فشار آب خروجی از دستگاه‌های تصفیه خانگی می‌پردازیم:

اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب را دارید بهتر هست بدانید سیوان تاسیسات فروشنده بهترین برند ها دستگاه تصفیه آب در تهران می باشد، کلیه محصولات را می توانید با بهترین قیمت و خدمات پس از فروش از سیوان تاسیسات خریداری نمایید.

پارگی دیافراگم در مخزن آب

یکی از شایع‌ترین دلایل افت فشار آب در دستگاه تصفیه، مربوط به عیوب مخزن آب است. در واقع مخزن تصفیه آب دارای یک پرده به نام دیافراگم بوده که مانند یک تیوپ در مخزن، وظیفه جدا کردن آب و هوا را به عهده دارد. پارگی در این دیافراگم به دلایلی مانند خوردگی و سایش یا فشار بالای هوا در آن و هرگونه خطا در نصب می‌تواند منجر به کاهش فشار آب خروجی شود.

در واقع عملکرد دستگاه تصفیه هنگامی تحت تأثیر قرار می‌گیرد که به دلیل پارگی در تیوپ مخزن، آب و هوا مخلوط شوند و خروج هم‌زمان آن‌ها از شیر باعث کاهش فشار خواهد شد.

بیشتر بخوانید: علت قطع نشدن دستگاه تصفیه آب

رسوب در لوله دستگاه تصفیه و مسدود شدن مسیر فیلتر‌ها

رسوب در لوله دستگاه تصفیه و مسدود شدن مسیر فیلتر‌ها

رسوب در لوله دستگاه تصفیه و مسدود شدن مسیر فیلتر‌ها

رسوب در لوله‌ها به عنوان علت افت فشار آب خروجی از تصفیه آب و نحوه تنظیم آن و مخزن، موضوع مهمی است که باید به آن توجه کرد. رسوبات به تجمع ذرات جامد و مواد معلق در آب اشاره دارد که در طول زمان به دلایل مختلفی از جمله شکستن و تجمع رسوب‌ها در نقاط تنگ ایجاد می‌شوند. رسوبات می‌توانند به صورت لایه‌هایی روی سطوح فیلتر‌ها و سایر قسمت‌های دستگاه، تجمع کرده و عملکرد آن به خصوص فشار آب خروجی را تحت تأثیر قرار دهند. ازاین‌رو بهتر است از تعویض دوره‌ای آن‌ها غافل نشوید.

پیچش شلنگ دستگاه تصفیه آب

یکی دیگر از دلایلی که به سادگی می‌تواند شما را با مشکل افت فشار خروجی آب از دستگاه تصفیه مواجه کند، پیچشی است که در لوله دستگاه رخ می‌دهد. با توجه به این مورد توصیه می‌شود که به‌صورت دوره‌ای دستگاه خود را چک کرده و لوله‌های آن را نیز تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: علت جریان آب از تصفیه آب به داخل فاضلاب

افت فشار ورودی به دستگاه تصفیه

در موارد زیادی می‌توانیم علت افت فشار آب خروجی از سیستم تصفیه را در فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه پیدا کنیم. انسداد لوله و فیلتر‌ها به دلیل تجمع رسوبات، مشکلات و خرابی در شبکه آب شهری، از عللی هستند که می‌توانند منجر به افت فشار ورودی آب شوند. خطوط آب شهری قدیمی، خرابی در پمپ‌ها، تعمیر و عدم نگهداری درست از دستگاه تصفیه آب و حتی مصرف زیاد منجر به افت فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه می‌شوند.

کاهش فشار هوا در مخزن دستگاه تصفیه

کاهش فشار هوا در مخزن دستگاه تصفیه آب به دلایلی مانند نشتی هوا در اتصالات، شیر‌ها و لوله‌ها، خرابی کمپرسور در مخزن دستگاه تصفیه و کاهش حجم مخزن، منجر به افت فشار آب خروجی می‌شود. در چنین شرایطی بهتر است که با بررسی نشتی هوا از مخزن و تعمیر کمپرسور‌ها به افزایش فشار آب در شیر‌ها کمک کنید. حتی می‌توانید با شارژ باد مخزن، فشار هوای درون آن را تنظیم کرده و دستگاه را به حالت بهینه برای تولید آب شرب مورد نیاز خود در‌آورید.

خرابی در شیر برقی دستگاه تصفیه

شیر برقی به عنوان یک قطعه مکانیکی و الکترونیکی در دستگاه تصفیه برای کنترل فشار و جریان آب استفاده می‌شود. در صورتی که موتور یا سنسور‌های این شیر به هر علتی دچار خرابی شده باشند یا مخزن دستگاه پر شده باشد، این شیر می‌تواند به صورت خودکار جریان ورودی آب به دستگاه را قطع کند.

بیشتر بخوانید : راهنمای نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

نحوه تنظیم فشار آب و مخزن

اگر به دنبال تنظیم فشار آب مخزن در دستگاه‌های تصفیه هستید، می‌توانید از دستگاه‌های فشار سنج استفاده کنید. این دستگاه‌ها می‌توانند فشار خروج آب از دستگاه را به‌درستی بررسی کرده و در صورت وجود مشکل شما را نسبت به آن مطلع کنند؛ ازاین‌رو می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن برای حل مشکلات پیش آمده اقدام کنید. بهتر است بدانید در صورتی که فشار هوای درون مخزن کاهش یافته باشد و منجر به افت فشار خروجی آب شود، می‌توانید باد درون مخزن را شارژ کنید. برای چنین اقدامی نیز بهتر است از نیروی متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

راهکار‌هایی برای مقابله با افت فشار آب خروجی از تصفیه آب

راهکار‌هایی برای مقابله با افت فشار آب خروجی از تصفیه آب

راهکار‌هایی برای مقابله با افت فشار آب خروجی از تصفیه آب

از جمله راهکار‌هایی که می‌توان برای مقابله با علت افت فشار آب خروجی از تصفیه آب و نحوه تنظیم آن و مخزن به کار گرفت؛ عبارتند از مواردی مانند: تعویض و شستشوی دوره‌ای لوله‌ها و قطعات مانند: فیلتر‌های دستگاه به منظور حذف رسوبات موجود در لوله‌ها، استفاده از مواد نرم‌کننده برای کاهش رسوبات، تعویض و تعمیر دوره‌ای لوله دستگاه به منظور حذف پیچیدگی آن یا کاهش مشکلات آب ورودی به دستگاه تصفیه. در تمامی این راهکار‌ها می‌توانید با یک متخصص در این زمینه نیز در ارتباط باشید تا به صورت حرفه‌ای مشکل دستگاه تصفیه خود را حل کرده و به بهترین کیفیت آب شرب دسترسی داشته باشید.

بررسی جامع علت افت فشار آب خروجی از تصفیه آب و نحوه تنظیم آن و مخزن

در این مقاله به صورت جامع به بررسی تمامی علل افت فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب پرداختیم. همچنین در مواردی، بهترین راهکار‌های مقابله با کاهش فشار آب را مورد بررسی قرار داده و درباره تنظیم فشار در مخزن صحبت کردیم. باید بدانید که بررسی دوره‌ای و حل مشکلات دستگاه تصفیه به دلیل اهمیت دسترسی به بهترین کیفیت آب شرب از حساسیت بالایی برخوردار است. توصیه می‌شود در شرایطی که با مشکلات پیچیده روبه‌رو هستید، از علم و دانش یک فرد متخصص در این زمینه بهره ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید